|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Standard: | DIN |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Suitable for highly efficient Drilling of stainless steel, carbon steel, alloy steel, heat-resistant alloys, and titanium alloys, etc.
Unique bottom edge design-stronger chip breaking capability, and larger chip holding space.
New substrate coating contributes to superior toughness and wear resistance.
Large groove design provides good chip evacuation performance.
Carbide Drill Bits for Stainless Steel
The detailed specification sheet for carbide drill bits for stainless steel covers various sizes, cooling methods, and drilling depths (L/D ratios). This series offers both external and internal cooling options, along with 3D and 5D drilling depths. Users can select the most appropriate drill bit based on their specific machining conditions and requirements, ensuring optimal results and tool life.
| Drills Series | Dimension Range | Coolant Type | Drilling Depth L/D |
| GME-D968S-A3N | 1~20mm | External Coolant | 3D |
| GME-D968S-A3C | 3~20mm | Internal Coolant | 3D |
| GME-D968S-A5N | 1~20mm | External Coolant | 5D |
| GME-D968S-A5C | 3~20mm | Internal Coolant | 5D |
| Pecification | D968S-A3N-0800 |
| Dimension | D8*41*79*d8 |
| Material | 316L (HB200) |
| Cutting speed | Vc=20m/min |
| Feed rate | fr =0.11mm/r |
| Cutting depth | ap=20mm |
| Cooling method | External Coolant |
| Cutting method | Vertical processing,pecking |
Our Packaging and Shipping Methods