|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Speaker Magnet, Industrial Magnet, Solenoid, Motor Magnet, Generator Magnet |
| Shape: | Block |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Specification | F100x50x40mm |
| Material Grade | Neodymium N52 |
| Length | 100mm |
| Width | 50mm |
| Thickness | 40mm |
| Coating | NiCuNi |
| Color | Silver Tone |
| Magnetized direction | through thickness |
| Pull strength / Magnetic Force | 252.772 KG |
| MOQ | 35 pcs |
|
Leading Time |
18-23 working days |
|
Sample |
Yes |
|
Certificate |
ISO2000, TS16949, RoHS, CE & SGS |
|
Payment |
T/T, PayPal, Western Union |
| GRADE | Remanence | Coercive Force | Intrinsic Coercive | Max Energy Product | Working Temp. | ||||
| (Br) | (bHc) | (iHc) | (BH)max | Tw(ºC) | |||||
| T | KGs | KA/m | KOe | KA/m | KOe | KJ/m³ | MGOe | ||
| N52 | 1.42-1.48 | 14.2-14.8 | ≥836 | ≥10 | ≥876 | ≥11 | 390-442 | 49-53 | ≤80 |


