|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Customized: | Customized |
| Length: | Customized |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Drills Series | Dimension Range | Coolant Type | Drilling Depth L/D |
| GUMD-3D | 10~21.9mm | Internal Coolant | 3D |
| GUMD-5D | 10~21.9mm | Internal Coolant | 5D |
Comparison Of The Cutting Life Of Competitors
Application Of GEM-GUMD Modular Drill
The GEM-GUMD Modular Drill is suitable for:
General machining (carbon steel, alloy steel, stainless steel)
Heavy-duty drilling in cast iron, ductile iron, and high-temperature alloys
Aerospace & automotive component manufacturing
Energy & oil/gas industry drilling applications
Precision engineering where high-quality hole finishes are required
GEM-GUMD Processing Case(Ring Gear)
| Specification | GEM-GUMD125-PKM |
| Grade | GEM-GPD7115 |
| Material | 50Mn(HB180-240) |
| Cutting speed | Vc=58m/min |
| Feed rate | fr =0.15mm/r |
| Cutting depth | ap=36mm |
| Cooling method | Internal Coolant |
| Cutting method | Vertical processing |