| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Exhibition Display Signs, Holders, Magnetic Bases. |
| Shape: | Block |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Brand Name: | GME |
| Length | 75mm |
| Breadth | 75mm |
| Height | 25mm |
| Optimal Pull: | 164.28kg |
| Shape: | Hook magnet |
| Magnet Material | Licensed NdFeB |
| Plating/Coating | NiCuNi |
| Magnet Weight | 1068.75g |
| Grade | N52 |
| Br | 14.2-14.8 KG |
| Hcb | ≥10 KOe |
| Hci | ≥11 KOe |
| BHmax | 49-53 MGOe |
| Tmax | 80C / 176F |
| MOQ | 100pcs |
| Leading Time | 18-23 working days |
| Sample | Yes |
| Certificate | ISO2000, TS16949, RoHS, CE & SGS |
| Payment | T/T, PayPal, Western Union |

Magnetic light fittingsInternal threaded stud pot magnets can be used as part of a light fitting for a magnetic down light. The magnet is attached to the end of the light to hold it onto the metal in a ceiling. |
Magnetic HoldersInternal threaded pot magnets with the added hook accessory can be used to hang items such as mugs to a fridge door. |
Door stopsInternal threaded stud pot magnets can be used as door stops to protect the door from closing all the way to the wall by holding it open. |
JigsBi-pole pot magnets can be used as jigs. A jig is a custom-made tool created to control another tool's movements. The bi-pole pot magnet is press-fitted or glued in place on the jig to help hold a non-ferromagnetic material, such as a piece of wood, onto a ferromagnetic surface whilst it is being drilled into. |