| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Speaker Magnet, Industrial Magnet, Solenoid, Motor Magnet, Generator Magnet |
| Shape: | Block |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Specification | F76.2x38.1x19.05mm |
| Material Grade | Neodymium N42 |
| Length | 76.2mm |
| Width | 38.1mm |
| Thickness | 19.05mm |
| Coating | silver |
| Color | Silver Tone |
| Magnetized direction | through thickness |
| Pull strength / Magnetic Force | 75.198KG |
| MOQ | 200pcs |
|
Leading Time |
18-23 working days |
|
Sample |
Yes |
|
Certificate |
ISO2000, TS16949, RoHS, CE & SGS |
|
Payment |
T/T, PayPal, Western Union |
| GRADE | Remanence | Coercive Force | Intrinsic Coercive | Max Energy Product | Working Temp. | ||||
| (Br) | (bHc) | (iHc) | (BH)max | Tw(ºC) | |||||
| T | KGs | KA/m | KOe | KA/m | KOe | KJ/m³ | MGOe | ||
| N42 | 1.28-1.34 | 12.8-13.4 | ≥923 | ≥11.6 | ≥955 | ≥12 | 318-342 | 40-43 | ≤80 |

